Smocze Łodzie w Warszawie

Smocze Łodzie w Klubie Sportowym Spójnia Warszawa powstały w roku 2004 z inicjatywy kilku zapaleńców, byłych kajakarzy i kanadyjkarzy klubów sportowych z Warszawy - Skry, Marymontu, Drukarza, WTW oraz Spójni. Naszym akwenem treningowym jest Kanał Żerański w Warszawie.

Aktualnie ponad 50 osób, w różnym stopniu zaawansowania sportowego oraz wieku, aktywnie uczestniczy w treningach oraz zawodach z ramienia Smoczych Łodzi Spójnia Warszawa. Nasz zespół rozrósł się przez te lata i obecnie na każdym treningu schodzi kilka łodzi, tak więc nie brakuje na nich dobrej dawki adrenaliny i sportowej rywalizacji. Członkami naszej grupy są osoby każdej płci i każdego wieku od 12 do 70 lat.

Głównym celem Smoczych Łodzi Spójnia Warszawa, jako sekcji klubu sportowego, jest podnoszenie naszych sportowych możliwości i osiąganie jak najlepszych wyników, przełamując bariery jako zespół jak i jako poszczególni jego członkowie. Uczestniczymy w wielu wyścigach w Polsce i za granicą reprezentując Spójnię Warszawa, a także stanowiąc trzon reprezentacji Polski. Na międzynarodowych wodach uczestniczymy w Mistrzostwach Europy i Świata Smoczych Łodzi.

Wypatruj nas na zawodach smoczych łodzi na całym świecie.

Albo spróbuj z nami

Więcej informacji o Smoczych Łodziach Spójnia Warszawa:

http://www.youtube.com/user/warsawdragons

http://www.facebook.com/pages/Smocze-Lodzie-KS-Spojnia-Warszawa/138431069518247?v=wall

Historia Smoczych Łodzi

Początki smoczych łodzi sięgają kilku tysięcy lat wstecz. Co roku w Chinach, na brzegach rzeki Jangcy, u progu pory gorącej, kiedy to ludność trapiły susze i epidemie – odbywały się obrzędy przebudzenia śpiącego dotąd Boga – Smoka. Ów władca rzek i mórz sprowadzać miał zbawcze deszcze, dzięki którym obfite plony oddalały widmo głodu i chorób. Obrzędy, w formie zmagań zdobnych łodzi, pociągały za sobą liczne utonięcia, co traktowano jednak jako konieczną bóstwu ofiarę.

Istnieje też legenda przedstawiająca inną genezę smoczych łodzi, związana z postacią żyjącego na przełomie IV i III wieku p.n.e. poety Qu Yuana. Protestując przeciw niesprawiedliwości społecznej Qu popełnił samobójstwo, rzucając się w odmęty rzeki Miluo. Okoliczna ludność próbowała go ratować, spławiając swoje łodzie. Choć poeta utonął, na pamiątkę tego wydarzenia co roku w dzień jego śmierci obchodzone jest święto Duanwujie, podczas którego urządzane są wyścigi łodzi.

Ewolucja Od lat osiemdziesiątych XX wieku wyścigi smoczych łodzi zaczęły zyskiwać na popularności na całym świecie – począwszy od Ameryki Północnej i Europy Zachodniej. Szybko też przekształciły się w jedną z najszybciej rozwijających się dyscyplin sportu. Międzynarodowa Federacja Smoczych Łodzi grupuje ponad 50 federacji narodowych a liczba uprawiających ten sport osób szacowana jest na kilkadziesiąt milionów. Jako najbardziej zespołowy z popularnych sportów wodnych – jest szczególnie ceniony przez szkoły, duże firmy i inne instytucje pragnące integrować swoich pracowników.

W Polsce regularnie uprawia go ponad 500 zawodników zrzeszonych w 11 klubach, którzy współzawodniczą ze sobą w regatach organizowanych przez Polski Związek Łodzi Smoczych.